Porkkanakuppikakut kinuskikermalla ja sokerikoristeilla

Taka-alalla kuvassa porkkanakuppikakut, edessä suklaakuppikakut, joille oma ohjeensa
Porkkanakuppikakut n.16kpl
3 kanamunaa
3dl sokeria (josta 1dl fariinisokeria)
3-3,5dl vehnäjauhoja
2tl leivinjauhetta
1tl vaniljasokeria
1rkl kanelia
4,5-5dl hienoksi raastettua porkkanaraastetta
150g voita sulatettuna
Valmistus:
1. Raasta porkkanat. Paras tulos tulee kun teet raasteesta mahdollisimman hienoa niin se mehevöittää kuppikakkujen rakennetta parhaiten.
2. Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen.
3. Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi
4. Yhdistä muut kuivat aineet keskenään omaan mittakuppiin. Sulata voi omassa kupissaan.
5. Lisää munasokerivaahtoon vuorotellen kuivia aineita, porkkanaraastetta ja voisulaa. Huolehdi ettet laita sulanutta voita liian kuumana taikinan joukkoon, ettei se mene rakeiseksi tai löystytä taikinaa.
6. Taikina ei ole koostumukseltaan mitään kamalan paksua, joten sen annostelussa vuokiin voit hyödyntää esim. puolen litran tai litran mittakannua.
7. Paista uunin keskiosassa 200 asteessa noin 15 min. Voi vaatia pitemmänkin paistoajan, riippuen kuinka isoja kuppikakkuja teet. Tarkista kypsyys tökkäämällä puisella grillitikulla kuppikakun keskelle. Jos ei tartu taikinaa tikkuun, on silloin kakut kypsiä. Jäähdytä hyvin ennen kuorrutteen pursotusta.
Kinuskikuorrute
2dl fariinisokeria
2dl kuohukermaa
+2dl kuohukermaa erikseen vatkattuna
50-100g tuorejuustoa oman maun mukaan
Kiehauta kuohukerma ja fariinisokeri ja ota pois liedeltä. Älä siis keitä tämän pidempään! Anna jäähtyä täysin jääkaapissa, mielellään yön yli seuraavaan päivään. Jos ei ole kerennyt asettua tarpeeksi kauan niin ei välttämättä vatkaudu kunnolla.
Vatkaa kylmä kinuskiseos omassa kulhossaan ja 2dl kuohukermaa tuorejuuston kanssa toisessa kulhossa. Yhdistä vatkattu kinuskivaahto ja kermatuorejuustoseos keskenään.
Sokerikoristeet
1dl sokeria
1. Sulata sokeri kattilassa.
2. Laita tasapohjaiseen astiaan kylmää vettä, esim. pakasterasiaan.
3. Valuta sulatettua sokeria ohuena yhtenäisenä nauhana kylmään veteen pyörivällä liikkeellä, jotta saat pyöreän muotoisen koristeen. Sokeri jähmettyy sillä hetkellä kun se osuu kylmään veteen.
4. Ota kovettunut sokerikiehkura kuivamaan vesiastiasta esim. leivinpaperin päälle. Jos siitä valuu vielä vettä, niin vaihda sen paikkaa paperin päällä tarvittaessa tai se alkaa sulaa vesitippaan.
Vaihtoehtoisesti voit myös valuttaa sulanutta sokeria laataksi leivinpaperin päälle ja jäähtyneenä pilkkoa siitä mieleisiä paloja kuppikakkujen päälle.
HUOM. Nämä koristeet alkavat kosteutta saadessaan sulaa, eli mitä pitempään ovat kuppikakkujen päällä jääkaapissa niin alkavat vähitellen menettää muotoaan. Hyvin kuivatettuna kestävät kuitenkin useamman tunnin hyvän näköisenä. Kestävyys riippuu toki myös siitä, miten paksua nauhaa olet valuttanut veteen koristeita tehdessä.