Paholaisen minttusuklaa kuppikakut

12.10.2021
Eilen oli kansainvälinen tyttöjen päivä, joten halusin leipoa jotain kaunista. Mikäpä ei sopisi paremmin tyttöjen päivään kuin suklaa.🥰 Olen aina rakastanut suklaata,joten ryhdyin tuumasta toimeen. Mietin hetken mitä tekisin ja syntyi idea paholaisen kakun kuppikakku versiosta.


Näissä kuppikakuissa on mehevä ja kostea kakkuosa. Täytyy tunnustaa, etten ole vielä koskaan syönyt näin hyviä kuppikakkuja! Näistä tuli ehdottomasti yksi minun lempi leivonnaisista. Minulla on hirveä pino suklaalevyjä jemmassa, joten näihin sai hyvin uppoamaan noin puolitoista levyä Maraboun minttukrokantti suklaata. Taikina ei ole mitään paksua, joten älä säikähdä jos se vaikuttaa mielestäsi löysältä. Alempana resepti, jotta tekin pääsette kokeilemaan.😊 Ihanaa alkanutta viikkoa!❤️ 

Rakastan ja vihaan pursotusta. Yleensä se onnistuu, mutta joskus on niitä huonompia päiviäkin tai liian lämmin keittiö, jolloin täytyy olla nopea ettei kerma ala löystyä. Luotto yhdistelmäni kermakuorrutukseen on kuohukerma+ Philadelphian maustamaton tuorejuusto. Mielestäni Philadelphian tuorejuusto on maultaan ja koostumukseltaan paras tuorejuusto.


Kinuskin ja minttukrokantti suklaan yhdistelmästä kuppikakun keskellä tuli täydellinen yhdistelmä.


Eilen oli kansainvälinen tyttöjen päivä, joten valmistin nämä hempeät paholaisen minttusuklaa kuppikakut.💕

Resepti:

Paholaisen minttusuklaa kuppikakut, 20kpl

200g minttu krokantti suklaata

4dl vehnäjauhoja

2tl leivinjauhetta

1tl ruokasooda

250g voita

2,5dl fariinisokeria

1tl vaniljasokeria

1tl suolaa

2rkl leivontakaakaota

3kananmunaa

150g vanilja tai banaanirahkaa

2dl kiehuvaa vettä

Laita uuni lämpenemään noin 180 asteeseen tasalämmölle.Vaahdota fariinisokeri ja voi. Lisää kananmunat yksitellen joukkoon ja vatkaa hyvin aina lisättyäsi uuden munan. Sulata suklaa omassa kulhossaan. Mittaa yhteen kulhoon jauhot, leivontakaakao,suola, leivinjauhe,sooda ja vaniljasokeri. Kiehauta vesi kattilassa. Lisää voisokerivaahtoon sulatettu suklaa. Lopuksi lisää vuorotellen kiehuva vesi,rahka ja jauhoseos. Taikina on valmiina suht löysää joten älä säikähdä sen koostumusta. Annostele taikina vuokiin ja paista kuppikakkuja noin 15-20 minuuttia uunin keskitasolla. Tarkista kypsyys puisella grillitikulla.

Minttusuklaa kinuski

1,5dl kuohukermaa

1,5dl fariinisokeria

60g minttukrokantti suklaata

0,5tl suolaa

Kinuskin voit valmistaa jäähtymään kunhan olet paistanut kuppikakut. Keitä sokeria ja kuohukermaa kunnes saat vesilasi testillä kylmään veteen muodostumaan kiinteän palan. Kinuskipala kuitenkin hajoaa vähitellen veteen, tällöin kinuski on valmis. Lisää pilkottu suklaa joukkoon sulamaan ja suola. Anna jäähtyä täysin ennen kuin laitat kinuskia kuppikakkuihin. Voit kaivertaa kuppikakkuihin kolot keskelle kinuskia varten tai tehdä kermakuorrutuksen päälle kuopan johon pursotat kinuskin.

Kerma

2,5dl kuohukermaa

50g tuorejuustoa

3rkl sokeria

Halutessasi elintarvikeväriä

Vatkaa aineet yhdessä paksuksi vaahdoksi ja pursota kuppikakkuihin haluamallasi tavalla. Käytin ruusukke pursotuksiin Wiltonin M1 tyllaa.